Folkloras kopa “Svitene” gatavojas piedalīties Starptautiskajā folkloras festivālā „Baltica 2018”

Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica 2018” Latvijā norisināsies no 2018.gada 16. līdz 21.jūnijam. Tā tēma būs “Jāņi. Ziedēšana”, un festivāls noslēgsies ar Vasaras saulgriežu svinēšanu visos Latvijas novados un Rīgā. Festivāls BALTICA notiek kopš 1988. gada. Tā ir ikgadēja tradīcija, kura notiek katru gadu pēc kārtas Lietuvā, Latvijā vai Igaunijā.
"Baltica” ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, kas demonstrē tradicionālās kultūras vērtības - dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas. Festivālā piedalās etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, tautas mūzikas grupas, stāstnieki un citi individuālie izpildītāji.

Jau septīto reizi šajā festivālā piedalīsies mūsu novada folkloras kopa “Svitene”, Leona Zarāna vadībā.
Sestdien, 16.jūnijā tiks svinēta Baltijas diena. Novadu sadziedāšanās pasākums notiks Rīgas kanāla malās. Rīgas kanāls aptver Vecrīgu un savieno to ar mūsu likteņupi Daugavu. Pa to 20. gadsimta pirmajā pusē rīdzinieki izpušķotās liellaivās devās līgot uz Bolderāju, Mangaļsalu un citām piepilsētas vietām. Arī festivāla laikā pa kanālu brauks līgotāju pilni skanīgi plosti, savukārt visi seši kanāla tiltiņi izmantojami kā līgotāju sagaidīšanas vietas, kur notiks aplīgošana, sadziedāšanās un sadancošana, iesaistot skatītājus. Rīga ir Latvijas sirds, kur satek ceļi no visiem Latvijas novadiem, tāpēc šajā Jāņu ielīgošanas reizē četri tiltiņi iezīmē katrs savu novadu: Latgali, Kurzemi, Zemgali, Vidzemi, kur aicināti pulcēties novadnieki. Folkloras kopa “Svitene” šajā dienā būs redzama un dzirdama Basteja terasē no plkst.15.00-16.00. Noslēgumā visu novadu līgotāji sapulcēsies pie Latvijas Nacionālās operas, kur kanāla malā notiks viens no festivāla galvenajiem notikumiem – Lielā novadu sadziedāšana. Tas būs brīdis, kad saulgriežu vainagā kopā ievīsim dziesmas no Kurzemes, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Sēlijas.

Svētdien, 17.jūnijā Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejā notiks pasākums "Jāņi Latvijas novados". Tajā būs iespējams paviesoties Zemgales sētā, Kurzemes un Vidzemes sētā, kā arī Latgales ciemos. Pasākums sāksies 12.00 un noslēgsies 18.00. Folkloras kopa “Svitene” kopā ar folkloras kopā “Vecsaule” un “Tīrums” no Bārbeles, kā arī ar lietuviešu kapelu “Jurginas” būs satopami Zemgales sētā no 12.00-13.00.

Latvijas simtgadē Vasaras saulgrieži sakrīt ar festivāla „Baltica 2018” noslēgumu 21.jūnijā, tāpēc īpašais piedāvājums rīdziniekiem un Rīgas viesiem piedzīvot gada īsāko nakti kopā ar folkloras kopām un etnogrāfiskajiem ansambļiem no visiem Latvijas vēsturiskajiem novadiem, kā arī viesiem no Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Ķīnas un Kamerūnas, nonākot pie atziņas – Ai, bagāta Jāņa diena.

Saulgriežu ieskandināšana sāksies plkst. 16.00 ar festivāla „Baltica 2018” signālu Līgojati, līgojati, kas vienlaikus ieskandinās arī Jāņu darbnīcu sākumu.

Jāņu darbnīcas ir īpašas sadarbības iespējas kopā ar meistariem un tradīciju zinātājiem iejusties Jāņu sagatavošanas procesā. Šoreiz kopā ar sava aroda meistariem būs iespēja nopīt katram savu vainagu, izzināt Jāņu zāļu nosaukumus un to pielietojumu tautas medicīnā kopā ar zāļu sievu Līgu Reiteri. Ieraudzīt, kādas krāsas iegūstamas ar augu krāsvielām, palīdzēs Anete Karlsone. Pēteris Jansons un Māris Karlsons dalīsies ar zināšanām, kā sagatavot Jāņugunis. Būs arī saimnieces no dažādiem Latvijas novadiem, kas palīdzēs apgūt siera siešanas prasmes un dalīsies ar savām Jāņu siera receptēm. Uz trim skatuvēm būs iespēja dzirdēt Jāņu melodijas, sadziedāties un apdziedāties, būs spēles un rotaļas. Varēs dzirdēt Jāņu stāstus, zīlēt ar tautas dziesmām, sakāmvārdu gudrības salikt stāstos un ar Jāņu zālēm izzināt nākotni. Būs iespēja visiem kopā iedegt Jāņugunis, pavadīt sauli, klausīties grupas „Iļģi” koncertu un dancot visu cauru nakti, lai būtu modri un spirgti līdz nākamajiem Jāņiem. Bet tiem, kam prāts uz dancošanu vairs nenesīsies, būs iespēja līgot, stāstīt un klausīties. Lai sagaidītu sauli, visi dosies pāri Daugavai un raudzīs, kā saulīte rotājas pašā Jāņu rītiņā.

Uz telts skatuves 20.30 notiks sadziedāšanās ar zemgaliešiem. Tajā piedalīsies Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”, Bārbeles folkloras kopa “Tīrums”, Ķekavas folkloras kopa “Brička” un Svitenes folkloras kopa “Svitene”. 11.novembra krastmalā svinības turpināsies līdz 4.30.

Pavisam šogad festivālā piedalīsies 230 Latvijas folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi un lauku kapelas, kā arī ārzemju latviešu folkloras kopas.
Starptautisko folkloras festivālu „Baltica” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar pilsētu un novadu pašvaldībām.

Sandra Kerēvica,
Kultūras nodaļas vadītāja 

Foto: Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2015” /S.Kerēvica/


 

 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 12.06.2018. 15:29
Eiropas Gada pašvaldība

Kalendārs

P
O
T
C
Pk
S
Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jaunumu liste

Foto

Audio

Video

Aptaujas

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk