Karjeras attīstības pasākumi vidusskolā

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros notika dažādi pasākumi darba pasaules iepazīšanai un karjeras izglītības iespēju izpētei.
Martā skolēni iepazinās, kā pareizi veidot savu CV un pareizi uzrakstīt motivācijas vēstuli. Nodarbībā “Mana karjera”, skolēniem tika stāstīts par karjeras jēdziena būtību un savām spējām, par interesēm, karjeras mērķiem un faktoriem, kas ietekmē profesionālās attīstības iespējas. Lai iepazītu darba pasauli, skolēniem bija iespēja tikties ar Zemessardzes pārstāvjiem un Latvijas Radio ziņu dienesta producenti Rudīti Spanovsku, iepazīties ar bibliotēku un bibliotekāra darbu. Vidusskolēniem bija iespēja piedalīties pasākumā "Rosinātava” un LU atvērtajās durvju dienās.

18. un 19.aprīlī notika pasākums “Ābola ceļš no sēklas līdz veikalam”, kurā 2. un 3.klases izglītojamie iepazinās ar vietējiem uzņēmējiem Līgu un Jāni Kļaviņiem, kuri pastāstīja par  savu saimniecību un guva priekšstatu par uzņēmējdarbības iespējām laukos. Kļaviņiem ir Rundāles novadā reģistrēts uzņēmums SIA “Rundāles atpūtas centrs”, kas sniedz dažādus tūrisma pakalpojumus: treileru, kemperu un telts vietas, kanoe laivu noma, Krastiņu pirts, velosipēdu noma, kā arī iespēja rīkot lielus pasākumus (sporta spēles, korporatīvos pasākumus, u.c.) guļbaļķu viesu mājā u.c. Šogad ir paplašināta uzņēmējdarbība un uzņēmējs ir uzsācis lauksaimniecības produktu (dārzeņu, ogu un pārējo augu izcelsmes produktu) apstrādi. Pasākuma laikā izglītojamie iepazinās ar viņa amata noslēpumiem, kas palīdzēs skolēniem saskatīt iespējas attīstībai savā dzīves vietā un iedvesmot nākotnē karjeru veidot kā uzņēmējiem.

5.-.7.klašu skolēni aprīlī un maijā lauku sētā “Caunītes” iepazinās ar tūrisma iespējām laukos pasākumā “Latviskais kods”. Santa Rubene skolēniem pastāstīja, kāda loma ir latvisku tradīciju kopšanai un saglabāšanai biznesa idejas realizēšanā. Kā radās šāda ideja un kādas ir nepieciešamās prasmes un iemaņas uzņēmējdarbības attīstībai lauku vidē. Skolēni uzzināja par uzņēmuma vadītāja darba amata prasmēm, pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem, kuri novēroti darba procesā. Tika stāstīts par lauku sētas ēkām un teritoriju un kādi profesiju pārstāvji ir būvējuši, atjaunojuši un labiekārtojuši saimniecību. Skolēni saņēma atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Santa Rubene novadīja meistarklasi maizes izstrādājumu cepšanā pēc latviskām tradīcijām, kā arī sniedza ieskatu arī citās amata meistaru prasmēs kā aušana, koka amatniecības darbi un lauku darbi. Skolēniem uzzināja, kādas prasmes un personības īpašības nepieciešamas, lai radītu ar rokām veidotu īpašu produktu.

10. un 11.klašu skolēni 25. un 26.aprīlī devās iepazīties ar vietējo uzņēmēju Kristīni Baltu, viņas darba ikdienu un darba specifiku. Kristīne ir izvedojusi SIA „Kristell”, kas nodarbojas ar sveču mājražošanu no dabīgām izejvielām, tas ir roku darbs, gatavots pēc individuālā pasūtījuma un tajās tiek ietverta Rundāles novada simbolika un krāsas. SIA „Kristell” ir ieguvusi Gada uzņēmējs 2018 titulu. Pasākuma “Sveču diena” laikā izglītojamie iepazīstas ar vietējo uzņēmēju un tās produkciju, iepazīstas ar viņas darba ikdienu un darba specifiku, guva priekšstatu par uzņēmējdarbības iespējām un finanšu piesaisti, produkcijas noietu un darba tirgu. Lai rosinātu jauniešu ieinteresētību Kristīne sniedz informāciju par Mazo biznesa skolu, tās iespējām un izaicinājumiem. Tiek diskutēts par uzņēmējdarbības vidi, speciālistu nepieciešamību un finanšu piesaisti Praktiskās nodarbības laikā iepazīstas ar sveču ražošanas principiem, izejmateriāliem, loģistikas veidiem un ekonomiskajiem risinājumiem. Jaunieši tiek iepazīstināti ar drošības instrukcija, kā pareizi būtu lietot sveces patērētājam, kā arī viņu tiesības.

18.aprīlī 4. klašu un 24.maijā 8.klašu izglītojamie devās iepazīsties ar mežziņa darbu un uzzināt, kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas šim darbam, pasākumā “Tiksimies mežā”. Skolēni mācījās noteikt koka vecumu un koksnes kvalitāti, iepazinās ar meža atjaunošanas iespējām un modernu tehniku. Diskutēja, kas strādā mežā un, kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas šim darbam. Vērojot apkārtni skolēni pārrunā, kādos objektos un vietās saskatāms cilvēka roku darbs, kā arī nosaka profesijas, kas nepieciešamas, lai veidotu parka apkārtni, koptu un audzētu mežu, kā arī veiktu tūrisma darbību parka teritorijā. Tiek izmēģināti praksē dažādi mežsaimnieku darbarīki, tiek veikta kokmateriālu uzmērīšana, noteikta meža stādījumu atbilstība valstī noteiktajām normām, atpazīti dažādu kokmateriālu izcelsme un koksnes izmantošanas iespējas dažādām koku sugām, veikti aprēķini un salīdzinājumi par paveikto.

Savukārt 1.klases izglītojamie 25.aprīlī dodas iepazīsties ar meldera darbu atpūtas kompleksā “Rožmalas”. Atpūtas komplekss “Rožmalas” ir SIA “Agitis” reģistrēts uzņēmums Bauskas novadā, kas sniedz dažādus pakalpojumus atpūtas jomā. Atpūtas komplekss “Rožmalas” nodrošina dažādus pasākumus ar gardiem ēdieniem un izcilu apkalpošanu (seminārs, konference, prezentācija, svinības u.c.) un piedāvā aizraujošu piedzīvojumu pasākumus, ar aktīvu iesaistīšanos, iespēju uzzināt kā lauksaimniecība ir attīstījusies cauri gadsimtiem, no senatnes līdz pat mūsdienu jaunajām tehnoloģijām, kā arī iepazīties ar dažādām ekspozīcijām un lauksaimniecībā nepieciešamajiem amatiem. SIA "Agitis" ir Bauskas novada balvas “Gada pakalpojumu sniedzējs 2016” ieguvējs. Izzinošas nodarbības “Grauda ceļš” laikā izglītojamie iepazinās ar meldera darbu un uzzināja, kā tas mainījies laika gaitā. Interaktīvā veidā un diskusijās skolēni uzzināja par amatam nepieciešamajām prasmēm un darba specifiku.

14.maijā pie Pilsrundāles vidusskolas piestāj 18 m garais TehnoBuss. Autobusa iekšienē izvietotās mūsdienīgu uzņēmumu iekārtas, kas ļauj 6.- 12.klašu skolēniem iegūt priekšstatu par inženierzinātnēm, it īpaši mašīnbūves un metālapstrādes specialitātēm. Skolēniem bija iespēja apskatīt dažādus mehānismus, pildīt dažādus praktiskus uzdevumus. Piemēram, kas ir pneimatika, kā darbojas 3D printeris, kā metināt, kā darbojas sensori, kā darbojas programmējama frēze, kur apgūt ar metālapstrādi un ar inženieriju saistītas profesijas. Skolēni atzina, ka nodarbības TehnoBusā bijušas interesantas, un ieteiktu tādas apmeklēt arī citiem.

Lai izglītojamie izzinātu amatniecību, tautas amata prasmes un iespējām to saglabāšanā, kā arī par iespējām amatniecības jomā un pamatu savas uzņēmējdarbības attīstībai, 9.klases skolēni 18.maijā devās uz pasākumu “Amatniecības jaunākās tendences”, kurš norisinājās Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejā. Pasākuma laikā jaunieši tika iepazīstināti ar amatniecības dažādām iespējām. Tematiskās ekskursijas laikā jaunieši uzzināja par tautas amata prasmēm un to saglabāšanu, uzzināja, kādas ir šodienas iespējas dibināt savu uzņēmu vai ražotni. Kā īstenot jaunas idejas un radīt jaunus produktus? Skolēni vēroja amata prasmju paraugdemonstrējumus un diskutēja par darba specifiku.

Pasākuma izdevumi tika segti no projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/1/001.

Zinaida Sparāne,
Speciāliste izglītības un IT jomā 

“Ābola ceļš no sēklas līdz veikalam”
Izglītojamie lauku sētā “Caunītes” iepazinās ar tūrisma iespējām laukos pasākumā “Latviskais kods”
SIA „Kristell”, kas nodarbojas ar sveču mājražošanu no dabīgām izejvielām
 Izglītojamie devās iepazīties ar mežziņa darbu un uzzināt, kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas šim darbam, pasākumā “Tiksimies mežā”.
 Dodas iepazīties ar meldera darbu atpūtas kompleksā “Rožmalas”
 TehnoBuss. Autobusa iekšienē izvietotas mūsdienīgu uzņēmumu iekārtas
Devās uz pasākumu “Amatniecības jaunākās tendences”, kurš norisinājās Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejā

/Foto: no Pilsrundāles vidusskolas/


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 14.06.2018. 09:46
Eiropas Gada pašvaldība

Kalendārs

P
O
T
C
Pk
S
Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jaunumu liste

Foto

Audio

Video

Aptaujas

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk