Rundāles novada svētkos satiekas septiņu Eiropas valstu iedzīvotāji

 

Šogad Rundāles novada svētki, godinot Latvijas simtgadi un Baltijas valstu draudzību, pagāja starptautiskās sadraudzības zīmē. Svētku ietvaros satikās gan jau esošo Rundāles sadraudzības pilsētu pārstāvji no Pakrojas (Lietuva), Ziemeļpērnavas (Igaunija), Udžiāte-Trēvano (Itālija), Svisločas (Baltkrievija), kā arī jauni draugi no Ādelsdorfas (Vācija) un Riodēnas (Francija). Delegāciju sastāvos bija gan minēto pašvaldību pārstāvji, starptautisko sadraudzības asociāciju pārstāvji - brīvprātīgie, gan arī mākslinieciskie kolektīvi – “St.Cecilia” orķestris no Udžiāte-Trēvano, tautas deju kolektīvi “Laieldes” no Ziemeļpērnavas un “Reketys” no Pakrojas.

Projekta ietvaros visu iesaistīto pašvaldību un  sadraudzības asociāciju pārstāvji diskutēja par starptautisko sadarbību – pieredzi, sadarbības formām, dalījās ar labās prakses piemēriem. Diskusijas vadītājs Ansis Bogustovs rosināja ne tikai pārrunāt esošo pieredzi, bet arī veidot pamatus jauniem sadarbības tīkliem. Šādas savstarpējas sarunas ir īpaši nozīmīgas un kļūst par iecerēm jauniem projektiem, sadarbības paplašināšanai.
Jāatzīmē, ka Baltijas valstu līmenī starptautiskā sadarbība notiek galvenokārt pašvaldību līmenī – kopīgi projekti (tai skaitā infrastruktūras un sabiedrisko pakalpojumu uzlabošana), kultūras kolektīvu apmaiņa, dalīšanās pieredzē u.tml. Savukārt Rietumeiropā būtiskāks uzsvars ir vietējo iedzīvotāju iesaistīšanai. Tieši tāpēc sadarbība notiek vairāk sadraudzības asociāciju līmenī, ko organizē brīvprātīgie. Tādējādi būtisks ieguvums ir sabiedrībai kopumā –ģimenes ir radušas atvērt savas mājas durvis ciemiņiem no sadraudzības pašvaldībām, kas dod iespēju ne tikai iepazīt citas tautas kultūru, bet arī būtiski uzlabot valodas zināšanas un vēl jo vairāk – iegūt jaunus draugus.

Kamēr delegāciju pārstāvji dalījās savā starptautiskās sadraudzības pieredzē oficiālajā diskusijā, Latvijas Sarkanā Krusta Bauskas komitejā viesojās Udžiāte-Trēvano Sarkanā Krusta organizācijas pārstāvji – Fabio   Robbiani, Riccardo Fava kopā ar pašvaldības mēru Fortunato Turcato, kurš arī ir brīvprātīgais Sarkanā Krusta organizācijā. Sandra Pumpuriņa, Bauskas Sarkanā Krusta izpilddirektore atzina, ka tikšanās bijusi vērtīga un interesanta. Udžiāte-Trēvano Sarkanā Krusta organizācijā darbojas ap 145 brīvprātīgo, nodrošinot, piemēram, neatliekamās palīdzības funkcijas, transporta un “izsaukuma pogas” pakalpojumus  iedzīvotājiem ar kustību ierobežojumiem.

Projekta “Twinning=Winning” ietvaros mūsu novadā viesojās un koncertu sniedza  Udžiāte-Trēvano  orķestris “St.Cecilia”. Orķestris ir zīmīgs ar to, ka darbojas jau kopš 1836.gada un savu 182 pastāvēšanas gadu laikā nav pārtraucis savu darbību pat pasaules karu laikā. Visi mūziķi orķestrī spēlē brīvprātīgi, prieka pēc, līdzīgi kā mūsu pašdarbības kolektīvu dalībnieki. Katru gadu tiek organizēti bezmaksas kursi, kur iespējams apgūt mūzikas teoriju un praksi, apgūt mūzikas instrumenta spēli, lai varētu pievienoties orķestrim. Šobrīd orķestrī spēlē 48 mūziķi un 15 studenti.
Rundālē sniegtajā koncertā orķestris demonstrēja gan klasiskas skaņdarbus, gan arī mūsdienīgāku mūziku ABBA ritmos, kas izpelnījās neviltotu mūsu novada skatītāju atzinību.

Rundāles novada svētku koncerts – projekta kulminācija - iesākās ar krāšņu svētku gājienu. Par gājiena muzikālo pavadījumu rūpējās draugu orķestris “St.Cecilia”. Gājienā piedalījās gan mūsu novada amatierkolektīvi, gan viesu delegāciju pārstāvji.
Šī gada koncerts tika veltīts Latvijas 100-gadei, iepinot stāstu par Baltijas tautu kopīgajām saknēm un vēsturi. Simtgades vēstījumu izdziedāja un izdejoja Rundāles novada amatierkolektīvi – Pilsrundāles vidusskolas deju kolektīva “Madaras” mazie un lielie dejotāji, sieviešu koris “Runda”, VPDK “Rundāle”, teātra studija “Savējie”, folkloras kopa “Svitene”, SDK “Šurpu turpu”. Koncertu kuplināja arī kaimiņvalstu deju kolektīvi “Reketys” no Pakrojas un “Laieldes” no Ziemeļpērnavas.
Koncerta noslēgumā visi dalībnieki vienojās kopīgā dejā, simbolizējot Baltijas valstu vienotību.

Projekta ietvaros savstarpējās sarunās un diskusijās jau iezīmējušies jauni spēcīgi pamati turpmākai sadarbībai un draudzībai.
Deju kolektīvs “Rundāle” kopā ar  kaimiņvalstu deju kolektīviem “Reketys” un “Laieldes” nākošgad svinēs savas draudzības piecgadi. Kopīgās dejošanas tradīcija tika aizsākta 2015.gadā Rundāles svētku ietvaros. Kopš tā laika koncerti vairakkārt sniegti gan Halingas pašvaldībā Igaunijā (tagad pēc administratīvi teritoriālās reformas – Ziemeļpērnava), gan Udžiāte-Trēvano Itālijā. Šāda draudzība ir labs piemērs tam, ka sākotnējā sadarbība pašvaldību mērogā ir pāraugusi jau par draudzību starp iedzīvotājiem.
Savukārt Ādelsdorfas sadraudzības komitejas pārstāvji rosināja apsvērt iespēju skolēnu apmaiņai. Ņemot vērā, ka Vācijā skolēniem jāmācās arī jūnija un jūlija mēnešos, mūsu skolēniem tiek piedāvāta iespēja, dzīvojot ģimenēs un mācoties vietējā Ādelsdorfas skolā papildināt un uzlabot savas vācu valodas zināšanas (interesentiem pieteikties projektu speciālistei Laurai Ārentei: laura.arente@rundale.lv, tālr.25622180).
Tālāko sadraudzības projektu stafeti šogad pārņems Udžiāte-Trēvano starptautiskās sadraudzības asociācija, bet nākošgad pie sava projekta solījās strādāt Ziemeļpērnavas pašvaldība Igaunijā.

Rundāles novada svētku 2018 video 

Noslēgumā vēlos izteikt lielu pateicību visiem, kuri palīdzēja, ieguldīja savu laiku un darbu starptautiskā projekta “Twinning=Winning” veiksmīgai norisei.

Laura Ārente,
Projektu nodaļas vadītāja


Projekts “TWINNING=WINNING” tiek īstenots Eiropas Savienības programmas “Eiropa Pilsoņiem” ietvaros un tā mērķis ir stiprināt iedzīvotāju pilsonisko apziņu un veicināt līdzdalības praksi dažādos sabiedriskajos un demokrātiskajos procesos. Kopumā projekts iesaistīja vairāk nekā 160 tiešos dalībniekus - sadraudzības pašvaldību pārstāvjus, amatierkolektīvu dalībniekus un iedzīvotājus. Projekta rezultātus Rundāles novada svētku ietvaros varēs novērtēt ikviens svētku apmeklētājs. Projekts „TWINNING=WINNING” tiek līdzfinansēts programmas “Eiropa Pilsoņiem” 2014-2020 ietvaros (2.virziens: Demokrātiskā iesaistīšanās un pilsoniskā līdzdalība; pasākums: Pašvaldību sadraudzība). Kopējais finansējums EUR 18 000.00


Fotomirkļi
/Foto: Rossana Casartelli, Philippe Perrier, Jeļena Forste, Artūrs Masjulis, Laura Ārente, Aelita Ramane, Cristina Casartelli, Rita Lambrughi/

 

 

 

 

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 15.06.2018. 09:02
Eiropas Gada pašvaldība

Kalendārs

P
O
T
C
Pk
S
Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk