Rundāles pils dārzs ieguvis Eiropas Dārza balvu

Rundāles pils baroka stila franču dārzs ieguvis Eiropas Dārza balvu kategorijā "Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība vai attīstība", liecina organizācijas Eiropas Dārzu mantojuma tīkls mājaslapā publiskotā informācija.

Rundāles pils dārzs šajā kategorijā ieguvis pirmo vietu, pārspējot Lauteru pils dārzu Lielbritānijā un Markesakas pils dārzu Francijā.

Eiropas Dārza balva tiek pasniegta kopš 2010.gada. Balvas tika pasniegtas trīs kategorijās: "Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība vai attīstība", "Kultūrainavas aizsardzība vai attīstība" un "Laikmetīga parka vai dārza dizains vai koncepcija". Katrā no kategorijām tika piešķirta viena 1.vietas balva un divas 2.vietas balvas.

Kategorijā "Kultūrainavas aizsardzība vai attīstība" pirmo vietu ieguvis bijušās hidraulikas zinātnes laboratorijas teritorijā iestādītais mežs Nīderlandes Markneses ciematā, bet kategorijā "Laikmetīga parka vai dārza dizains vai koncepcija" pirmo vietu ieguvis dārzs "The Third Train" Kompjeņas mežā Francijas ziemeļos.

Kā informē Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa, Rundāles pils dārza ierīkošana notika līdztekus pils būvniecībai pēc arhitekta Frančesko Rastrelli 1735./1736.gadā izstrādātā plānojuma. Dārza izstrādes darbus vadīja brāļi dārznieki Kristofers un Mihaels Veilandi. Mainoties pils saimniekiem, 19.gadsimtā, pretēji laikmeta tendencēm, franču dārzs netika pārveidots par angļu tipa parku, un tā plānojums gadsimtu gaitā saglabājās. Alejas un dzīvžogi tika uzturēti un cirpti baroka dārza tradīcijās līdz pat 20.gadsimta sākumam. Tāpēc mūsdienās baroka parku bija iespējams atjaunot tuvu tā sākotnējam veidolam.

 

Parka atjaunošanas plānu 1975./1977.gadā izstrādāja Ļeņingradas institūta "Giproteatr" projektētāji. Pāraugušo koku izciršana tika sākta 1976.gadā, pirmais celiņš izveidots 1978.gadā, pirmā alejas liepa iestādīta 1984.gadā, tā pamazām atjaunojot franču dārzu iespējami tuvu Rastrelli izstrādātajam projektam.

Turpinot attīstīt Rundāles pils teritoriju, meža parkā tiek veidoti un atjaunoti Rastrelli projektētie Pastaigu bosketi. Pie kleķa žoga pils ziemeļaustrumu pusē kādreiz bijusi hercoga siltumnīca. Šo vēsturisko celtni plānots uzbūvēt no jauna, lai audzētu stādus un ziemā uzglabātu eksotiskos augus.

Rundāles pils nominācijā atzīmēts, ka "Latvijas unikālā baroka dārza visaptveroša un profesionāla atjaunošana bija sarežģīts darbs, kas lielā mērā bija atkarīgs no muzeja darbinieku un brīvprātīgo centības un ieguldītā darba".

"Eiropas Dārza balvu" organizē Eiropas Dārzu mantojuma tīkls un fonds "Schloss Dyck". Eiropas Dārzu mantojuma tīkls ir organizācija, kas nodibināta 2003.gadā Ziemeļreinā-Vestfālenē, Vācijā. "Eiropas Dārza balva" tiek pasniegta kopš 2010.gada, līdz 2019.gadam to saņēmuši 93 uzvarētāji no 15 valstīm. 

 


Informācijas avots: Bauskas Dzīve

 

 

Atgriezties atpakaļ
Lapa atjaunota: 13.09.2021. 15:09
Eiropas Gada pašvaldība

Kalendārs

P
O
T
C
Pk
S
Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk