Stāsts par Madi un Zīli

ENG     RU 

 

Mežotnes pilskalna vēsturi izvij Madis un Zīle savā stāstā par 13. gadsimta notikumiem. Mada un Zīles vēstījums aizved mūs vairāk nekā astoņu gadsimtu senā pagātnē, kad zemgaļu tauta bija ierauta Krusta karos, cīnoties par savu zemi un brīvību.

Stāstā uzburta aina par seno Zemgali, kur cilvēki smagā darbā atkarojuši zemi no mežiem, līduši līdumus, audzējuši miežus un rudzus. Te dzīvojuši lepni, brīvi un drosmīgi ļaudis, kuri paši lēma par savu zemi un saviem ļaudīm. Te rāmi plūda Lielupe un tās krastā stalta uzcelta Mežotnes pils – senās Upmales zemes sirds. Patvērums mežotniešiem daudzajos sirotāju uzbrukumos, daudzkārt nodedzināta un celta no jauna, ikreiz stiprāka, drošāka un neieņemamāka.

Ja Mežotne bija Upmales sirds, tad Lielupe bija tās asinis, kas sevī nesa visu dzīvību - zvejnieku laivas un tirgotāju kuģus. Daži bija mērojuši ļoti tālu ceļu, runāja ar zīmēm un nesaprotamās valodās. Mežotnes pils bija laba vieta, kur tirgoties.

Pilsētā rosības netrūka, tā pletās arvien plašumā – te kala rotas, darināja skaistus māla traukus, apstrādāja ādas, kaulu un koku, sēja tīklus un kopa bites.
Šeit, senās Zemgales sirdī, sākas Mada un Zīles kopīgais stāsts par nemierīgo laiku Mežotnē. Zīle piesardzīga, kā jau nemiera laikos, prata ne tikai brūces dziedēt, prasmīgi saimniekot, bet arī rīkoties ar cirvi un mazo nazi. Madis bija brašs un drosmīgs pils sargs, kurš iztālēm iemīlēja Zīli, to ar acīm uzmanīja un sargāja trauksmainajā laikā. Tikmēr Upmales zemes vecajie lemj par kristietības pieņemšanu, tikvien tamdēļ, lai nebūtu liekas nodevas jāmaksā Tērvetes valdniekam Viestartam par sargāšanu no lietuviešu sirotājiem. Lasītājs Zīles un Mada acīm pieredz liktenīgos 1220. gada notikumus, kad Mežotnei uzbrūk 8000 karavīru.

Stāstā jūt mežotniešu spītu, noturot pils aizsardzību pret milzīgo pārspēku daudzas dienas, dzird zobenu šķindoņu un akmeņu triecienus pret aizsargtorņiem, jūt dūmu smaržu, pils aizsargvaļņiem degot. Un tam visam pāri - zemgaļu nesalaužamo garu, pat piekāpjoties pārspēka priekšā.

Mada un Zīles stāstu lasi šeit: 

VIRTUĀLIE MADIS UN ZĪLE

Šodien Madis un Zīle sveic pilskalna apmeklētājus virtuāli – lielie trīsdimensiju objekti ir apskatāmi ar SAN aplikācijas palīdzību. Tie ietērpti seno zemgaļu arheoloģiskajos tērpos – Zīles tērps ir precīza Mežotnes kapulauka tērpa un rotu rekonstrukcija. Pārvietojoties pa Mežotnes pilskalna teritoriju, tēlus iespējams apskatīt no visām debess pusēm un dažādiem leņķiem. Tēliem piešķirta kustība ar skaņu.

INSTRUKCIJA:

  1. Lejupielādē un instalē bezmaksas SAN aplikāciju (meklē Google Play un App Store)
  2. Virtuālos objektus iespējams aplūkot Mežotnes pilskalna teritorijā
  3. Pārliecinies vai viedierīcei ieslēgts GPS
  4. Viedtelefonā atver aplikāciju - atverot aplikāciju nekustini viedtālruni, lai nofiksējas GPS. Rekomendējam izkāpt no automašīnas, jo tas var ietekmēt GPS precizitāti.
  5. Seko instrukcijai “download object” (ja uzraksts neparādās, tad izvēlnē Latvijas šķirklī atrodi objektu Mežotnes pilskalns un lejupielādē)
  6. Meklē Madi un Zīli! Un attālāk būs redzama arī Mare – zemgaļu sieva ar podiņu! Neaizmirsti ieslēgt multimediju skaņu!

Uzmanību! Atkarībā no viedierīces GPS uzstādījumiem un precizitātes, lokācija var “peldēt” līdz 90 grādiem t.i. tēlu novietojums dažādām viedierīcēm un operētājsistēmām var nedaudz atšķirties.
 

Lapa atjaunota: 11.10.2022. 11:55
Eiropas Gada pašvaldība
Notikumu kalendārs

Lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk