Statuss:
Noslēdzies
ESF
noformejums-bez-nosaukuma-8_1_0_0.png

Projekta finansētājs: ESF
Status: Īstenots
Projekta nosaukums: „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”
Projekta numurs: 1DP//1.4.1.2.4./11 /APIA/NVA/036
Projekta programma/SAM: „Cilvēkresursi un nodarbinātība”
Projekta budžets: Ls 95 997,01
Projekta budžeta sadalījums: ESF finansējums: Ls 95 997,01
Projekta mērķis

  • Ieviest alternatīvu aprūpei institūcijā sociālo pakalpojumu kompleksu, izveidojot mobilās aprūpes vienību.

Galvenās aktivitātes

  • Aprūpēt 115 personas, kas vecuma un funkcionālo traucējumu dēļ nespēj uzturēt ierasto dzīves kvalitāti;
  • tiks sniegts atbalsts arī 40 radiniekiem, kas aprūpē slimus ģimenes locekļus;
  • izveidot sadarbības modeli ar ārstu praksēm, kas paredz informācijas apmaiņu un savlaicīgu aprūpes organizēšanu;
  • nodrošināt pēctecību klientam pēc  medicīniskās aprūpes mājās pakalpojuma beigām.

Īstenošanas laiks: 01.04.2012 – 31.03.2014
Koordinātors: Dina Romanovska
Kontaktinformācija: 29595827


Publicitāte

 

Ar konferenci noslēdzies projekts „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”

Projekta „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā” noslēguma konference notika 25.februārī Bauskas novada Sociālā dienesta telpās un pulcēja projekta īstenotājus, pašvaldības pārstāvjus un citus interesentus. Pāris stundu laikā projekta vadītāja, eksperti un aprūpētājas, stāstot par projekta laikā piedzīvoto, rādot fotogrāfijas un video no projekta aktivitātēm, atainoja divos gados paveikto un atklāja savas cerības un nākotnes plānus, saistībā ar aprūpi mājās Bauskas novadā turpmākajiem gadiem.
Konferenci atklāja Bauskas novada Sociālā dienesta vadītāja Iveta Kubliņa, kura atzīmēja, ka Sociālā dienesta mērķi, saistībā ar šo projektu bijuši lieli un ne visus tik īsā laika sprīdī iespējams sasniegt, taču paveikts ir patiešām daudz. „Mums vēl ir uz ko tiekties, kur attīstīties un augt,” ar entuziasmu teica I. Kubliņa. 
Par projekta ieviešanas gaitu un ieguvumiem stāstīja projekta „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā” vadītāja Dina Romanovska. Projekta ietvaros tapusi kompetenta un apmācīta aprūpētāju komanda, izstrādāts aprūpes modelis, dibināta laba sadarbība ar novada ģimenes ārstu praksēm, notikuši vairāki sirsnīgi pasākumi, organizētas atbalsta grupas radiniekiem, kuri aprūpē ģimenes locekļus, izveidojusies laba sadarbība ar Bauskas pilsētas pamatskolu, kuras audzēkņi, viņu vecāki un pedagogi gada nogalē bija sarūpējuši novada vecajiem un vientuļajiem cilvēkiem Ziemassvētku dāvaniņas.
Projekta realizācijas laikā (no 2012.gada aprīļa līdz šā gada martam) aprūpes pakalpojumu saņēmuši 115 Bauskas novada vientuļie vecļaudis, 45 no tiem apkalpojusi mobilā brigāde. Lai aprūpi mājās nodrošinātu, strādāja 11 aprūpētājas. Bez šīm speciālistēm, kas, galvenokārt  veica darbu pilsētā un pagastu centros, pie sirmgalvjiem uz nomaļām lauku viensētām devās arī mobilā aprūpes vienība - divas aprūpētājas, no kurām viena ir autovadītāja.
Klātesošajiem par savu darba ikdienu stāstīja mobilās brigādes aprūpētājas Ina Cielava un Nadežda Votjakova. Viņas vecļaudīm uzkopa māju, mazgāja veļu, gādāja pārtikas produktus un gatavoja maltīti, darīja citus ikdienas darbus, pavadīja pie ģimenes ārsta, bija balsts un nereti vienīgais sarunu biedrs. 
Milzīgs ieguvums projekta dalībniekiem ir saņemtās psihologa un ergoterapeita konsultācijas. Vairākkārt pierādījies, ka ar vajadzīgo zināšanu palīdzību, neieguldot ievērojamus finanšu līdzekļus, iespējams būtiski uzlabot dzīves kvalitāti.
Neatsverams bijis Zviedrijas kolēģu atbalsts. Ar viņu palīdzību sagādātas mēbeles, gultas veļa, spilveni, segas un citas sirmgalvjiem tik ļoti nepieciešamas lietas.
Bauskas novadā šādu aprūpes pakalpojumu sniegšana ir novitāte, tādēļ projekta īstenošanā piedalījās un arī konferencē ar savu pieredzi dalījās Iecavas novada Sociālā dienesta vadītāja Sigma Strautmale, kā arī aprūpes eksperte no Zviedrijas Monika Engblom.
Engblom kundzei sirmgalvju aprūpē ir vērā ņemama pieredze – 20 gadi. Viņa neliedza padomu un atklāja Zviedrijas pieredzi aprūpes mājās pakalpojuma nodrošināšanā, finansējuma piesaistē. Zviedrijā šis lielākoties ir maksas pakalpojums.
Runātājos ar interesi klausījās arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks, Sociālo un veselības lietu komitejas pārstāve Daira Jātniece. Plānots, ka pēc projekta noslēguma, aprūpes mājās pakalpojumu turpinās nodrošināt ar pašvaldības atbalstu.

Lelde Podniece, 
sabiedrisko attiecību speciāliste

 

ESF_LOGO.gif

Aprūpes mājās projekts (Nr. 1DP//1.4.1.2.4./11/APIA/NVA/036), kas iesākts 2012.gada aprīlī,   turpinās. Aktivitātes plānotas līdz  2014.gada martam, pēc tam pakalpojumu  finansēs Bauskas novada pašvaldība.
Joprojām ikdienu projektā iesaistītos klientus apseko un aprūpē 11 aprūpētājas un mobilās aprūpes vienība. Uz šo brīdi ir saņemti 105 iesniegumi par aprūpes mājās pakalpojuma nepieciešamību. Aprūpi mājās saņem 66 klienti. No dalības projektā ir izstājušies 39 klienti – šīm personām aprūpe dažādu iemeslu dēļ vairs nav nepieciešama. 
19. decembrī Sociālajā dienestā notika kārtējais garīgās aprūpes un  aktivizēšanas pasākums 30 aprūpes klientiem. Pasākuma ietvaros tika sniegts skaists koncerts “Ziemassvētkus gaidot”. Koncertu brīvprātīgi sniedza Vasarsvētku draudzes jauniešu ansamblis. Jaunieši bija arī sarūpējuši saldumu paciņas un paši tās pasniedza aprūpes klientiem.  Nelielas dāvaniņas un apsveikuma kartītes bija sarūpējuši jaunieši ar īpašām vajadzībām. Gardas pusdienas bija sagatavojis viesu nams “Bērzkalni”.  Sociālā aprūpētāja Sigita Maldute bija sagatavojusi fotoprezentāciju par iepriekšējiem pasākumiem. Kavēšanās atmiņās bija emocionāla un aizkustinoša. Tik ļoti šiem cilvēkiem ir nepieciešami   kopā būšanas mirkļi!
Gada nogalē jauka un sirsnīga sadarbība izveidujusies ar Bauskas pilsētas pamatskolu. Skolas pedagogi, skolēni un viņu vecāki bija sarūpējuši dāvaniņas novada vecajiem un vientuļajiem cilvēkiem. Sadarbībā ar projekta mobilās aprūpes vienības speciālistēm Inu Cielavu un Nadeždu Votjakovu dāvaniņas tika nogādātas klientiem mājās. Šāda sadarbība projekta ietvaros notika pirmo reizi.
Lai baltie Ziemassvētki iezvana dzīvespriecīgu, veselīgu un laimīgu Jauno gadu!
Projekta vadītāja Dina Romanovska

 

ESF_LOGO.gif

Vecumnieku novada deputāti interesējas par aprūpi mājās

17.septembrī Bauskas novada Sociālajā dienestā viesojās Vecumnieku novada Sociālo jautājumu komitejas deputāti- komitejas priekšsēdētājs Jānis Kalniņš, locekļi Rinalds Zandavs, kas ir arī sociālais pedagogs Sociālajā dienestā, un Diāna Ruģele, kā arī Sociālā dienesta vadītāja Ina Jankeviča. Viesošanās mērķis – izzināt Bauskas novada Sociālā dienesta pieredzi aprūpes mājās pakalpojuma organizēšanā.

Vecumnieku novadā ir vairāk kā 8600 iedzīvotāju, Sociālajā dienestā strādā 11 speciālisti, tajā skaitā 8 sociālie darbinieki un 2 sociālie pedagogi. Vecumnieku novadā ir veco ļaužu un invalīdu pansionāts „Atvasara” ar 52 vietām. Tomēr līdz šim kaimiņu novads nav nodrošinājis aprūpes mājās pakalpojumu, tāpēc tikšanās reizē izvērtās interesanta saruna par pakalpojuma ieviešanas pasākumiem, sākot ar mērķgrupas atrašanu, degvielas izdevumu aprēķināšanu un maršrutu  sagatavošanu mobilajai aprūpes vienībai, par aprūpētāju apmācību un amatu pienākumiem, par speciālistu darba laiku un atalgojumu, par aprūpes līmeņiem un pakalpojuma saturu, par klientu apmierinātības novērtēšanu, par sadarbību ar ģimenes ārstiem u.c. praktiskiem jautājumiem.

Kā iepriekš esam informējuši, aprūpes mājās pakalpojums Bauskas novadā tika ieviests un šobrīd nodrošināts par Eiropas Sociālā fonda finansējumu projektā „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”. Kopējās projekta izmaksas diviem gadiem ir Ls 95997.01. Projekts iegājis finiša taisnē, jo iesākts 2012.gada 1.aprīlī un turpināsies līdz 2014.gada 30.martam. Sociālā dienesta vadītāja Iveta Kubliņa kaimiņu novada kolēģiem stāstīja par kolektīvo darbu pirms pakalpojuma ieviešanas, kad  sociālie darbinieki pagastos apzināja ļaudis, kam šāds pakalpojums būtu nepieciešams, individuāli izvērtēja katra vajadzības, izstrādāja aprūpes mājās pakalpojuma saturu un noteica aprūpes līmeņus. Tad sociālie darbinieki izstrādāja maršrutus uz katra klienta mājām, aprēķināja kilometrus un degvielas izdevumus. Tā kā, projektu realizējot, jārēķinās ar  specifiskiem noteikumiem un ierobežojumiem, aprūpētājiem pilsētā un pagastā ir neliels stundu skaits, kas paredzēts vairāku  klientu aprūpei, tikai 36 stundas mēnesī. Tāpēc sociālajai aprūpētājai, kas pārrauga aprūpētāju darbu un pakalpojuma kvalitātes nodrošināšanu, regulāri jākoriģē konkrētam klientam nepieciešamās aprūpes apjoms, kā arī jānodrošina vienmērīga  36 stundu noslodze katram aprūpētājam.

Projektā strādā 11 aprūpētājas. Bez šīm speciālistēm, kas, galvenokārt  veic darbu pilsētā un pagastu centros, pie klientiem uz nomaļām lauku viensētām dodas mobilā aprūpes vienība, kurā ir 2 aprūpētājas, no kurām 1 ir arī autovadītāja. Šīs speciālistes strādā pilnu  darba laiku. Vecumnieku novada kolēģi vēlējas zināt, ar cik lieliem izdevumiem degvielai un algām aprūpētājiem viņiem būtu jārēķinās, jo tieši mobilās aprūpes vienības darbs viņiem šķiet vispiemērotākais Vecumnieku novadam.  I.Kubliņa bija sagatavojusi aprēķinu paraugus, kurus nodeva kolēģu izpētei.

Projekta vadītāja Dina Romanovska prezentēja projekta aktivitātes un atbildēja uz Vecumnieku pašvaldības pārstāvju jautājumiem: par sadarbību ar ģimenes ārstiem, kura mums izvērtusies ļoti laba, izstrādāts sadarbības modelis, parakstīti sadarbības līgumi, projektā strādā arī veselības aprūpes speciālists, kas piedalījās gan aprūpētāju apmācībā, gan konsultē klientus un viņu tuviniekus.

Aprūpes mājās pakalpojuma nodrošināšanā svarīga loma ir ģimenes locekļiem, arī par to interesējās kaimiņu novada speciālisti. D.Romanovska raksturoja to pieredzi, kura gūta mūsu novadā, proti, ka ir klienti, kuriem nav tuvinieku, ir klienti, kam tuvinieki strādā ārpus novada vai pat ārvalstīs un nevar parūpēties par saviem tuviniekiem, ir tuvinieki, kuri praktiski nepalīdz, bet vēl izmanto aprūpējamā tuvinieka pensiju, tāpēc attiecībās starp mūsu klientiem un viņu  tuviniekiem dažkārt vērojama neuzticība un nesadarbošanās, ir klienti, kuri uzskata, ka aprūpētājām pret viņiem ir lielāki pienākumi, nekā paša ģimenes locekļiem, piemēram istabu sakopšanā, klienta nomazgāšanā. 

Pakalpojums, kurš tiek nodrošināts bez maksas, ne vienmēr tiek pienācīgi novērtēts, ir bijuši gadījumi, kad radinieki tīšām „piedrazo” klienta dzīvokli, lai aprūpētājas to tīrītu, jo pirms tam bijusi neveiksmīga komunikācija par radinieku iesaistīšanos vides sakopšanā, vai kāda kliente nedēļām nokārtojusies vairākos spaiņos, kas, ierodoties aprūpētājam, plūduši pāri malām. Te jāpiebilst, ka aprūpe mājās tiek nodrošināta tikai kustīgajiem klientiem, kuriem saglabājušas   spējas pārvietoties. Tā saucamie „gulošie” klienti, kur nepieciešama diennakts uzraudzība, ir jau tas aprūpes līmenis, ko lētāk nodrošināt pansionātā, nevis mājās.

D.Romanovska īpaši uzsver, ka ir daži klienti, kas kategoriski atteikušies mazgāties, to apliecinot ar parakstu līgumā, kas noslēgts starp klientu un Sociālo dienestu par aprūpes mājās pakalpojumu un līdzdarbības pienākumiem. Dažkārt nepatika pret mazgāšanos attur šos ļaudis doties ārstēties uz slimnīcu, kaut arī tam būtu objektīva nepieciešamība.

Ir vērojamas arī citas vecuma īpatnības, kuras speciālistiem jāņem vērā, kas plāno strādāt ar šo vecuma grupu. Tāpēc ļoti svarīgi pakalpojuma nodrošināšanā iesaistīt tikai profesionāļus, kas apguvuši aprūpes teorētiskās un praktiskās zināšanas, kuras vēl pirms pakalpojuma ieviešanas tiek aktualizētas tieši tai videi un apstākļiem, kādos plānots strādāt.

Mūsu novadā visi aprūpētāji ir ar aprūpētāja kvalifikāciju, kuri pirms pakalpojuma ieviešanas tika nedēļu apmācīti darbam mūsu projektā. Kadru izvēle bijusi veiksmīga, jo tā notika konkursa kārtībā, un aprūpētāju mainība ir minimāla. Pusotra gada laikā ir nomainījušās tikai 2 aprūpētājas.

D.Romanovska pastāsta arī par aprūpētāju pienākumiem un dažiem kurioziem, kad klienti izteikuši neapmierinātību, ka aprūpētājas neravē dārzus. Par visu pārējo, kas nav rakstīts amatu aprakstā, klients ir tiesīgs personīgi vienoties ar aprūpētāju, paredzot to apmaksāt no saviem līdzekļiem. Tomēr šīs vienošanās nav praksē pielietotas, jo saistītas ar klienta personīgiem līdzekļiem.

Projektā aprūpētāja par 1 stundu darba pirms nodokļu nomaksas   saņem Ls 3.50. Darba aprūpētājām ir gana. Jāspēj sanest ūdens, nu jau arī malka. Jāsteidz uz veikalu iepirkt pārtika un saimniecības preces. Jādodas arī uz aptieku pēc zālēm. 
Katram klientam ir izstrādāts individuāls aprūpes plāns, tas sevī ietver daudz un dažādus darbus. Vajadzības gadījumā klientu aizved pie ģimenes ārsta. Katram šim cilvēkam ļoti svarīgas ir sarunas. Kādam nomazgāti logi vai sakopts pagalms neliekas tik svarīgi, kā vienkārša parunāšanās ar aprūpētāju, veco foto albumu pāršķiršana, krustvārdu mīklu minēšana vai kopīga zāļu skapīša sakārtošana.

Uz šo brīdi projektā ir  saņemts 101 iesniegums par aprūpes mājās nepieciešamību. Reāli pašlaik aprūpi saņem 69 klienti. Tai skaitā mobilā vienība aprūpē 23 klientus. No dalības projektā ir izstājušies 32 klienti . No tiem 11 miruši, 11 ievietoti pansionātā, 2 noformēts aprūpes pabalsts, 6 aizgājuši dzīvot pie radiem, 2 atteikušies no aprūpes pakalpojuma.

Vecumnieku novada deputāti tās pašas dienas pēcpusdienā Sociālo jautājumu komitejā plānot lemt par psihologa amata ieviešanu Sociālajā dienestā, jo pašvaldībā realizētais projekts pierādījis šāda speciālista nepieciešamību. Tāpēc viņiem šķiet svarīgi uzzināt, kā psihologi strādā mūsu Sociālajā dienestā,  cik noslogoti viņi ir.  I.Kubliņa nomierina kaimiņu novada kolēģus, jo psihologi par darba trūkumu nevar žēloties. Pakalpojums ir bezmaksas un, lielākoties, pieejams   ar sociālā darbinieka vai bāriņtiesas nosūtījumu, tāpēc psihologi ir starpprofesionāļu komandā un kopā ar speciālistiem piedalās klientu  sociālo problēmu risināšanā. Un šis pakalpojums nenoliedzami cilvēkiem ir vajadzīgs, tāpēc arī ļoti pieprasīts.  Bez 2 psihologiem, kuri dala vienu slodzi, Bauskas novada Sociālais dienests radis finansējumu no projektu līdzekļiem, lai papildus atalgotu psihologus arī divos projektos, t.sk., augstāk pieminētajā aprūpes projektā. Ar uzņēmuma līgumu dienestā strādā vēl viena psiholoģe, kura rehabilitē vardarbībā cietušos bērnus. Šī speciālista atalgojumu finansē no valsts budžeta.

Izmantojot izdevību, notika domu apmaiņa un diskusija arī par citiem sociālā darba jautājumiem.

Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ina Krūmiņa
Mag.sc.soc.

 

ESF_LOGO.gif

Projekts „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”    Nr. 1DP/1.4.1..2.4./11/APIA/NVA/036

11. jūnijā pagāja tieši gads kā pie klientiem dodas mobilā aprūpes vienība, lai veiktu sociālo aprūpi mājās. Nedēļu vēlāk pie klientiem sāka doties arī aprūpētājas, kas dzīvo uz vietas pilsētā un lauku pagastos. Līdz ar to varam uzskatīt, ka tieši pirms gada Bauskas novada Sociālais dienests uzsāka jaunu sociālo pakalpojumu – sociālā aprūpe mājās. Pakalpojuma attīstību pilnībā finansē Eiropas Sociālais fonds un divos gados, kamēr noris projekta realizācija, sociālajai aprūpei mājās tiks izlietoti Ls 99686. 
Pakalpojuma attīstība devusi darba iespējas 14 speciālistiem, t.sk vienai sociālajai aprūpētājai ar maģistra grādu sociālajā darbā un 13 aprūpētājām ar aprūpētāju kvalifikāciju.

Vairākas stundas nedēļā esot kopā ar klientu, aprūpētājas iepazinušas katra klienta dzīvesstāstu un šī brīža problēmas. Klienti pazīst savus aprūpētājus, gaida, uzticas kā cilvēkiem un uztic paveikt to, ko paši vairs saviem spēkiem nevar.

Šoreiz par problēmām klientu dzīvē, no kuru risinājuma atkarīga viņu labklājība vecuma gados.

Slimības un ārstēšanās. Visiem aprūpes klientiem ir nepieciešama veselības aprūpe. Zālēm tiek izlietota ievērojama daļa no nelielajām pensijām. Dārgās veselības aprūpes dēļ cilvēki nevēlas ārstēties slimnīcā, kaut reizēm tam būtu objektīva nepieciešamība. Ir arī kuriozi iemesli, kuru dēļ cilvēks atsakās doties uz slimnīcu – nevēlēšanās mazgāties. No laukiem klientu pie ģimenes ārsta aizved mobilā aprūpes vienība, ja apmeklējums laicīgi plānots. Tā kā vienības aprūpētājas laukos gaida 22 klienti, maršruti ir rūpīgi saplānoti un ir bijuši gadījumi, kad klients palicis sarūgtināts, jo viņam braukšana pie speciālistiem atteikta. Te nu jāatceras, ka mobilā aprūpes vienība nesniedz transporta pakalpojumus. Klientu aprūpē izveidojusies laba sadarbība ar ģimenes ārstiem.

Higiēnas ievērošana. Jā, daži klienti aprūpes dokumentos ir pat parakstījušies, ka viņi atsakās mazgāties. Acīmredzot, dzīve bez labierīcībām, smagais ikdienas darbs laukos un bērnībā neieaudzinātā nepieciešamība pēc tīrības plus vēl vecuma domāšanas īpatnības izsaukušas nepatiku pret higiēnas procedūrām. Vienā gadījumā kopā ar nesen iegūtu traumu tas klientam radīja nopietnas veselības problēmas un ilgstošu ārstēšanos slimnīcā, bet aprūpētājas saņēma ģimenes ārstes aizrādījumu par pavirši veiktiem pienākumiem. Tāpēc klientu pierunāšana un motivēšana vismaz izmērcēt kājas, lai nogrieztu cietos, garos nagus, ir īpaši pacietīgs pasākums no abām pusēm. 

Nabadzība. Pakalpojuma attīstība, visvairāk tieši laukos parādīja, cik patiesi nabadzīgi dzīvo veci cilvēki. Daudziem nebija gultas veļas, nomaināmo dvielīšu, par aizkariem nemaz nerunājot. Pateicoties zviedru partneru regulāri piegādātajai humānajai palīdzībai, esam varējuši apmierināt visas vajadzības pēc veļas un arī apģērba. Aprūpētāja spēkos nav izremontēt dzīvokli vai māju, ielikt grīdu, kuras dažviet laukos nekad nav bijis, tur saglabājies klons vai, labākajā gadījumā, cementa lējums. Daži pakāpieni pie durvīm ir grūti pārvarams šķērslis vecam cilvēkam, kur nu vēl tādam, kam ir kustību traucējumi.

Drošība. Ugunsdrošība ir tā, kur nepieciešamos pasākumus mudinājušas veikt aprūpētājas gan pašiem klientiem vai viņu radiniekiem, vai arī iesaistot pagastu pārvaldes. Skursteņi gadiem nav tīrīti, istabas piekvēpušas, dūmi kož acīs. Plītiņas bez durvīm ir milzīgs risks, ka kuru katru brīdi var notikt liela nelaime. Tā kā lielākoties klienti dzīvo privātīpašumos, neviena cita kā paša klienta atbildībā vien ir, sakārtot arī šos jautājumus.

Ceļi vai neceļi. Īpaši mobilās aprūpes vienība vistiešākajā veidā ir izbaudījusi neceļus, lai nokļūtu pie klienta.  Uz dažām mājām ceļa nemaz nav. Iespējams, kādreiz ir bijuši, vai tad mājas būtu celtas pie neceļiem? Taču šobrīd tie zuduši, aparti, vai nekopti, krūmos aizauguši. Ne klients kur spējīgs nokļūt, ne mobilās aprūpes vienība piebraukt. Speciālistes kilometriem ir gājušas kājām ar nesamajiem, lai veiktu savus tiešos darba pienākumus gan lietu, gan putenī.

Attieksme. Ir dažādi cilvēki, tikpat dažāda ir viņu attieksme. Cits savā slimībā un vecumā kļuvis tik nīgrs, ka pa prātam nav itin nekas. Pat mazliet kā vergturis jūtas, ja var izkomandēt aprūpētājas. Pakalpojums, kas saņemts par velti, netiek novērtēts. Īpaši tas sakāms par tuviniekiem, kuriem pats par sevi liekas saprotami, ka viņu radinieku nu tagad kops un mazgās, māju tīrīs aprūpētājas. Ja bērni vecākus apmeklējuši, tad nereti roku nav pielikuši ne mājā, ne pagalmā. Ir pat gadījums, kur meita un mazbērni dirn pie vecīša, kad tur ierodas aprūpes speciālistes, jo, lūk, tūliņ pastnieks nesīs pensiju, bet māja nekārtībā, celiņš neizpļauts un uz aprūpētājas lūgumu, palīdzēt, tiek saņemta rupja atbilde. Tajā pat laikā kāda kliente, kurai liktenis lēmis pārvietoties ratiņos, gan dārziņu izravējusi, gan zāli pagalmā ar izkapti nopļāvusi, gan malku šķūnītī sastūmusi. Tas nu vienreizējs pozitīvs piemērs mūžīgajiem čīkstētājiem, ko  viens cilvēks var iesākt ar savu vienīgo dzīvi, ja to patiesi mīl.

Pavisam aprūpe mājās šobrīd tiek nodrošināta 69 klientiem, t.sk. 25 pilsētā, 44 laukos. Gada laikā kopā saņemti 95 iesniegumi par pakalpojuma nepieciešamību.

Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ina Krūmiņa,
Mag.sc.soc.

 

ESF_LOGO.gif

21.03.2013.

Projekts „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”

Nr. 1DP//1.4.1.2.4./11/APIA/NVA/036

          Jau gadu Sociālais dienests realizē projektu „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”. Tas tiek finansēts no Eiropas Socialā fonda līdzekļiem. Aprūpe mājās pie klienta sākās no pagājušā gada 11.jūnija. Projektā pavisam nodarbināti 14 sociālā darba speciālisti - 1 sociālā aprūpētāja ar maģistra grādu sociālajā darbā un  13 aprūpētājas ar aprūpētāja kvalifikāciju. 9 aprūpētājas strādā laukos, kur uz vietas klienta mājās aprūpē 18 personas. Savukārt 2 Sociālā dienesta un 2 projekta aprūpētājas mājās Bauskā aprūpē 27 klientus. Uz novada attālākajām vietām dodas mobilās aprūpes vienības 2 aprūpētājas, kur viena no viņām vada auto pa dažādas kvalitātes lauku ceļiem vasarā, rudenī un ziemā. Kad ceļi nav izbraucami, mēro vairākus kilometrus kājām ar pārtiku, zālēm un izmazgāto veļu, pat salā, lietū un citos laika apstākļos. Klientiem laukos ir svarīgi sanest malku un ūdeni līdz nākamās vizītes reizei, atvest pārtiku un zāles, aizvest pie ģimenes ārsta, sakārtot istabu, vienkārši parunāt. Mobilā aprūpes vienība  aprūpē 24 klientus, kas dzīvo novada visos pagastos. Tāpēc svarīgi ir plānot maršrutu, lai apmierinātu gan klientu vēlmes atbilstoši viņu aprūpes līmenim, gan iekļautos projektā paredzētajā kilometru skaitā un degvielas daudzumā.

dinasprojkets_1.jpg

            Kopš projekta uzsākšanas ir saņemti pavisam 88 iesniegumi par aprūpes mājās pakalpojuma piešķiršanu. Vairākiem klientiem aprūpe izbeigta dažādu iemeslu dēļ, vai nu viņi ievietoti pansionātā, vai aizgājuši dzīvot pie radiem, vai aprūpes pakalpojums bijis nepieciešams īslaicīgi.            Pakalpojums – aprūpe mājās sniedz cilvēkiem atbalstu dažādu problēmu risināšanā, ar mērķi radīt pozitīvas izmaiņas šo cilvēku dzīvē, uzlabot viņu labklājību un pēc iespējas ilgāk uzturēt viņu pašaprūpes spējas. Aprūpe ietver radošu un profesionālu pieeju savam darbam, spēju sevi ziedot citu labā un mīlestību pret savu darbu. Aprūpe prasa milzīgu iejūtību, prasa ilgstošu saskarsmi ar cilvēkiem, kuri cieš un bieži ir ļoti vientuļi. Vientulība ne vienmēr ir saistīta ar cilvēku izslēgšanu no sabiedrības. Vientulība ir apziņa, ka cilvēks nav saistīts ar apkārtējiem cilvēkiem, izslēgtas intereses un aktivitāšu iespējas. Īpaši šīm sajūtām ir pakļauti cilvēki, kas zaudējuši tuviniekus vai nedzīvo starp ģimenes locekļiem. Par aprūpētāju un klientu savstarpējo uzticību liecina pozitīvā attieksme no klientu puses, kad arī viņi mēģina iepriecināt un atbalstīt aprūpētājas, gaidot viņas savā mājā ar glīti klātu tējas galdu, ar karstu zupas šķīvi aukstā ziemas dienā.

dinasprojkets_2.jpg

            Papildus aprūpei mājās, 30 aprūpes klientiem  2 reizes gadā tiek organizēti   garīgās aprūpes un aktivizēšanas pasākumi, kad ir iespēja atbraukt uz Sociālo dienestu, satikties vienam ar otru, piedalīties dažādās aktivitātēs, kopā paēst pusdienas, saņemt profesionālu projekta speciālistu konsultācijas. Iepriekšējais šāds pasākums notika 2012. gada 14 decembrī, bet nākamais   plānots 2013.gada jūnijā,  uz kuru visi tiks laipni aicināti un pēc nepieciešamības arī atvesti un aizvesti uz mājām.

dinasprojkets_3.jpg

            Tāpat projekta darbības laikā 2 reizes gadā tiek organizēti atbalsta pasākumi personām, kuras aprūpē tuviniekus ar funkcionāliem traucējumiem. Šāds pasākums notika 21. un 22. martā Bauskas novada Sociālā dienesta telpās un šī jau bija otra šāda  tikšanās.

            Sociālais dienests un projekta speciālisti saka lielu paldies ģimenes ārstiem par līdzdalību sociālās aprūpes mājas pakalpojuma nodrošināšanā, konsultēšanā par klientu individuālajām medicīniskajām vajadzībām, sociālajiem darbiniekiem pašvaldībās, klientu kaimiņiem un paziņām, kuri informē par nepieciešamību kādam palīdzēt, tuviniekiem par atbalstu, klientiem par sadarbību. Visi kopā mēs esam stipri.

Sociālā aprūpētāja projektā Sigita Maldute  tel. 20515531

 

ESF_LOGO.gif

28.12.2012.

Aktivitātes projektā „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”

Nr. 1DP//1.4.1.2.4./11/APIA/NVA/036

Savu darbību Bauskas novadā turpina projekts „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā”, kurš sākās š.g. aprīlī.

Viena no projekta aktivitātēm bija izstrādāt un ieviest  sadarbības modeli starp ģimenes ārstiem un Sociālo dienestu klientu aprūpes nodrošināšanā. Sadarbības modelis atspoguļo Latvijas un Zviedrijas pieredzi aprūpes mājās organizēšanā, veselības aprūpes mājās un sociālās aprūpes mājās saturu un abu pakalpojumu sniedzēju sarakstu, ietver informāciju par  ģimenes ārstu prakšu darba laikiem, adresēm, kontaktiem, sociālo aprūpētāju sarakstu un kontaktiem, kā arī sniedz sadarbības modeļa aprakstu. Modelis paredz sadarbību informācijas apmaiņā, dokumentu sagatavošanā, klientu un tuvinieku apmācībā, speciālistu apmācībā, atbalsta pakalpojumu organizēšanā klientiem un tuviniekiem, rehabilitācijas organizēšanā mājās, aprūpes kvalitātes kontrolē. Sadarbības modeļa mērķis-   nodrošināt vispusīgu, pilnīgu un kvalitatīvu sociālās aprūpes pakalpojumu klientam viņa dzīvesvietā. Kā apliecinājums modeļa ieviešanai ir izstrādāts sadarbības līgums starp Sociālo dienestu un ģimenes ārstu praksēm, ko abas puses ir parakstījušas.

14.decembrī Sociālajā dienestā notika garīgās aprūpes un aktivizēšanas pasākums aprūpes klientiem. Pasākuma ievadā Ziemassvētku noskaņā svētbrīdi vadīja priesteris Ints Danielsons. Sirsnīgu koncertu sniedza Mūzikas skolas audzēkņi. Svētku pusdienas sagādāja SIA „Bērzkalni” viesu nams. Pēcpusdienā pasākuma dalībniekiem bija iespēja tikties ar projekta psihologu, ergoterapeiti, kā arī ar speciālistu veselības aprūpes jautājumos,  prezentēt savus vaļaspriekus un darboties radošās nodarbībās. Pasākumu apmeklēja 30 dalībnieki.  

Joprojām ik dienu tuvāku vai tālāku ceļu pie klientiem, kuriem nepieciešama aprūpe mājās, turpina mērot 11 aprūpētājas un divas aprūpētājas mobilajā aprūpes vienībā. Kopš 11.06.2012 ir saņemti 82 iesniegumi par aprūpes mājās nepieciešamību. Uz šo brīdi aprūpi mājas saņem 65 klienti – Bauskā 26, Codes pag. 2, Ceraukstes pag. 2, Mežototnes pag. 4, Gailīšu pag. 1, Dāviņu pag. 1,  Brunavas pag. 3, Īslīces pag. 4, mobilā vienība aprūpē 22 klientus.   14 klientiem aprūpes mājās pakalpojums vairs nav nepieciešams:  5 ievietoti pansionātā, 2 noformēts kopšanas pabalsts, 3 aizgāja dzīvot pie radiniekiem, 4 miruši.

Vēlot sirds siltumu aprūpētājiem, veselību aprūpes klientiem un gaišus Ziemassvētkus visiem,

Daiga Supe

brīvprātīgā sociālā darbiniece projektā

 

ESF_LOGO.gif

24.08.2012.

Ģimenes locekļus, kuri aprūpē slimu radinieku, aicina uz kopīgu pasākumu

Ik dienu tuvāku vai tālāku ceļu pie klientiem, kuriem nepieciešama aprūpe mājās, turpina mērot 10 aprūpētājas un divas aprūpētājas mobilajā aprūpes vienībā. Šis pakalpojums kļuvis pieejams projekta „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā” (Nr. 1DP//1.4.1.2.4./11/APIA/NVA/036) ietvaros. Šobrīd pakalpojumu saņem 56 klienti. No tiem Bauskā – 19, Codes pagastā – 6, Dāviņu pagastā – 2, Ceraukstes pagastā – 3, Gailīšu pagastā – 2, Īslīces pagastā – 3, Brunavas pagastā – 6, Mežotnes pagastā – 6 un Vecsaules pagastā – 9. Katru dienu projekta  sociālā aprūpētāja Sigita Maldute saņam vairākus telefona zvanus par aprūpes nepieciešamību kādam tuviniekam, kaimiņam vai vienkārši zināmam cilvēkam. Katrs šāds pieteikums tiek pārbaudīts – tiek veikts apsekojums, klātienē tiek novērtēta pakalpojuma nepieciešamība, ar katru klientu tiek slēgts līgums par pakalpojumu aprūpe mājās. Katram klientam ir savas vajadzības, tās tiek izvērtētas, tiek sagatavots individuālās aprūpes plāns un projekta ietvaros paredzētajā kārtībā tiek nodrošināta vajadzību apmierināšana. Pakalpojums tiek nodrošināts jau kopš jūnija. Šobrīd tiek strādāts pie pakalpojuma kvalitātes novērtējuma anketu sagatavošanas. Ir paredzēts, ka projekta īstenošanas personāls, katram klientam lūgs novērtēt pakalpojumu, lai nepieciešamības gadījumā veiktu atbilstošas korekcijas un iespēju robežās uzlabotu pakalpojuma kvalitāti. Klientu piederīgajiem ir iespēja saņemt individuālas konsultācijas no projekta sociālās aprūpētājas par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar aprūpi mājās.

27. un 28. septembrī Sociālajā dienestā notiks atelpas brīža pasākums personām, kuras aprūpē tuviniekus ar funkcionāliem traucējumiem. Šajās dienās tuviniekiem būs iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas pie psihologa, ergoterapeita, sociālās aprūpētājas un speciālista veselības aprūpes jautājumos.

Šajā nolūkā aicinām ģimenes locekļus, kas aprūpē mājās slimu radinieku, līdz 20.septembrim pieteikt dalību pasākumā pa tālr. 63921800 vai 29595827 Dinai. No projekta līdzekļiem Jums tiks atmaksāti ceļa izdevumi no mājām uz Bausku un atpakaļ (degviela vai autobusa biļetes izmaksas), pasniegtas pusdienas kafejnīcā.

Projekta ietvaros ir izveidota sadarbība ar „Protezēšanas un ortopēdijas” centru. 2.augustā Sociālajā dienestā notika informatīvs seminārs projekta speciālistiem par centra darbības nozari – (gultas slimniekiem, invalīdu tehniskie palīglīdzekļi, kāju protēzes, medicīna, medicīnas piederumi, medicīnas tehnika, medicīniskā palīdzība, ortopēdi, ortopēdija, ortopēdiskie apavi, ortopēdiskie palīglīdzekļi, ortopēdisko palīglīdzekļu gatavošana, ortopēdisko protēžu gatavošana, ortopēdiskās zolītes, ratiņkrēsli, rehabilitācija, roku protēzes, spieķi, kruķi, invalīdu aprīkojums) un saņemta informācija par tehnisko palīglīdzekļu iegādes iespējām – nomu, tirdzniecību, vairumtirdzniecību. Tuviniekiem ir iespēja saņemt bukletus par šiem jautājumiem, konsultēties pie projekta sociālās aprūpētājas un saņemt Protezēšanas un ortopēdijas centra pakalpojumus.

Dina Romanovska,

projekta vadītāja

ESF_LOGO.gif

22.06.2012.

No 11.jūnija pa Bauskas novada lauku ceļiem ripo sudrabots autiņš ar Sociālā dienesta mobilās aprūpes vienības darbiniekiem Inu Cielavu un Nadeždu Votjakovu, (attēlā), kuri apciemo personas, kam būtu nepieciešams aprūpes mājās pakalpojums. Mobilās aprūpes vienības speciālistus pavada sociālā aprūpētāja Sigita Maldute un pagasta sociālais darbinieks. Nedēļas laikā apciemoti klienti Īslīces, Brunavas, Vecsaules un Codes pagastos. Individuālās sarunās tiek noskaidrota katra klienta vajadzība un palīdzības apjoms. No redzētā ir skaidrs, ka cilvēki laukos ir ļoti pacietīgi un palīdzību lūdz un pieņem tikai tad, kad paši vairs nespēj pakustēt. Viena daļa klientu dzīvo nomaļās lauku sētās, līdz kurām nokļūt iespējams tikai pa laukā iebrauktu ceļu. Ceļi var kļūt par nopietnu pārbaudījumu arī mobilai aprūpes vienībai. Lietainā laikā un ziemas puteņos aprūpētājām ar pārtikas somām un zālēm var nākties mērot vairākus kilometrus kājām, lai paveiktu savus darba pienākumus. Sociālā aprūpētāja Sigita Maldute jau secinājusi, ka problēmu loks ir plašāks nekā tikai aprūpes nepieciešamība. Sociālo gadījumu risināšanā nāksies iesaistīties arī sociālajiem darbiniekiem.

 27.jūnijā Zemnieku sētā Gailīšu pagastā plānots kopīgs pasākums vismaz 30 aprūpes klientiem. Būs iespēja atcerēties jaunību un satikties ar laikabiedriem vasarīgā noskaņā.

 Visas aktivitātes projektā tiek finansētas no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.

Projekts „Institūcijām alternatīvie aprūpes mājās pakalpojumi Bauskas novadā” Nr. 1DP/1.4.1..2.4./11/APIA/NVA/036.

mobila_brigade.jpg

Attēlā:no kreisās – sociālā aprūpētāja Sigita Maldute, autovadītāja – aprūpētāja Ina Cielava, aprūpētāja Nadežda Votjakova

Dina Romanovska, 
projekta vadītāja